כיצד להתגונן מפני איומי אבטחת סייבר מובילים בשנת 2021

איומי אבטחת הסייבר הולכים וגדלים במשמעותם והשנה, כמו בקודמים, האיומים מגיעים לאוניברסיטאות, מכללות (בהן אין רגולציה כלל בנושא), דואר ישראל, חברות ממשלתיות ופרטיות. האיום המוחשי מול צוותי אבטחת הסייבר ממשיך ומתפתח.

מאמר זה נועד לספק לצוותי אבטחת סייבר ובדיקות חדירה, סקירה רחבה של סוג אסטרטגיות ההתקפה והמטענים שהם עשויים להזדקק להם כדי להגביר את ההגנה מפני השנה הקרובה.

השנה, במהלך 2023, צוותי אבטחת סייבר יכולים לצפות להתמודד עם כמה יריבים מוכרים כמו תוכנות זדוניות והתקפות כוח גסות. אבל המצב מסובך בגלל העובדה שמנהלי רשת יצטרכו לאבטח רשתות שהגישה אליהן מרשתות מגוונות יותר ויותר לאור המעבר לעבודה מרחוק שהואץ במהירות על ידי המגיפה המתמשכת.

בפרט, אנו יכולים לצפות לראות עלייה במתקפות של הנדסה חברתית, כולל דיוג, שנועדו להונות משתמשים ללחוץ על קישורים הונאה. אלה שמשקיעים מאמצים בגישות אלו מקווים לנצל את המעבר לעבודה מרחוק.

תוכנה זדונית

תוכנה זדונית נותרה אסטרטגיית תקיפה רלוונטית ביותר השנה וזו שחברות צריכות להיות מודעות להגן מפניה.

העלייה בעבודה מרחוק שגרר משבר הקורונה הובילה להרחבת משטח ההתקפה עם צוותים מבוזרים רבים שניגשים לרשתות ארגוניות ממקומות מרוחקים.

בין אם עובדים מרוחקים ניגשים למשאבים מוגנים באמצעות תוכנה היקפית (SDP) בענן, או מתחברים לרשתות מנוהלות באמצעות רשת פרטית וירטואלית (VPN), קיים סיכון מוגבר שתוכנות זדוניות ממחשבי עובדים מרוחקים יתפשטו למערכות חשובות של החברה. סיכון שלמותם של משאבים משותפים חשובים.

בגלל הנטייה שלהם לכוון לנקודות קצה נפוצות של משתמשים כמו מחשבים שולחניים ומחשבים ניידים, תוכנות זדוניות ווירוסים נותרו חלק מהאיומים הנפוצים ביותר שיכולים לעשות את הקפיצה ממחשבי המשתמשים למערכות מבוססות ענן וריכוזיות.

עם צוותים רבים המחפשים להישאר בתצורות מבוזרות לאחר סיום המגיפה, איומים מתוכנות זדוניות ימשיכו להוות דאגה מרכזית עבור אלה המגינים על מערכות עסקיות קריטיות למשימה, בכל אופן שהם מתארחים.

בפרט, אנו יכולים לצפות לראות עלייה בסוגי האיומים הבאים השנה:

קריפטו-jacking

קריפטו-jacking הוא צורה מתפתחת של איום שבו תוקפים חוטפים את המחשבים של הקורבנות שלהם כדי לכרות מטבעות קריפטוגרפיים כולל ביטקוין. בדרך כלל, cryptojacking עובד באמצעות הזרקת הנדסה חברתית: רמאים מטעים משתמשים ללחוץ על קישורים זדוניים שמורידים קוד שיפעל אוטומטית בדפדפן האינטרנט של המשתמש.

על מנת להגן על עצמם מפני התקפות מסוג זה, על המשתמשים לוודא שהם מפעילים הגנת אבטחת אינטרנט מעודכנת. תוכניות אלה בדרך כלל מקבלות עדכונים ממאגרי מידע המתעדכנים לעתים קרובות, אשר אינדקס כתובות אתרים מוכרות של פישינג וכאלה שסומנו כמארחות תוכניות גניבת קריפטו. התקנת אחד מעניקה למשתמשים את ההגנה הטובה ביותר מפני שימוש בטעות במחשב שלהם לפעילויות שעלולות להיות בלתי חוקיות.

מפחידים

כפי שהשם מרמז, תוכנות הפחד נועדו לזעזע ולהפחיד משתמשים במטרה רגילה לגרום להם לקנות תוכנות מיותרות. סוג זה של איום הולך וגדל בפופולריות ובדרך כלל כולל באנרים קופצים מופרזים שעשויים (שגוי) לספר למשתמשים שהמחשב שלהם נגוע. כמו ב-cryptojacking, ניצול של הנדסה חברתית הם האמצעים הרגילים שבאמצעותם מוזרקים האיומים הללו למחשבי המשתמשים.

אמוטט

אמאט הוא סוג של תוכנה זדונית הנשלחת באמצעות דואר זבל לא רצוי. על פי ההערכות, סוג מסוים של תוכנות זדוניות מקורו ברוסיה. ההודעות מכילות לרוב מיתוג שנראה כמו חברה ידועה אך למעשה מחדיר סקריפטים של תוכנות זדוניות.

כופרה

תוכנת כופר היא סוג של תוכנות זדוניות שמצפינות נתונים ברמת מערכת ההפעלה של המחשב של הקורבן. לפעמים זה יכול להתייחס להצפנת דיסק שלם למרות שבדרך כלל קבצים ותיקיות בודדים מוצפנים כך שההאקר יכול להציג הודעה כלשהי המודיעה לקורבן כיצד לשלם את הכופר על מנת לקבל את מפתח ההצפנה הדרוש לפענוח ובכך להפוך את התוכן שלהם לשימוש שמיש .

מחקר של צ’קפוינט סקיוריטי שבמטה ישראל הראה כי חלה עלייה במתקפות של תוכנות כופר – כולל התקפות סחיטה כפולה – שצפויה להימשך ואף לעלות במהלך השנה. כמו באיומים אחרים, החשיפה של מערכות מרכזיות למאגר רחב יותר של התקני גישה יוצרת פגיעות להזרקה מרחוק.

לכן, חברות שרוצות לאבטח את המערכות והמחשבים שלהן מהסוג המזיק להפליא הזה של תוכנות זדוניות (הפחתת והגנה על תוכנות כופר) צריכות לוודא שקיימת מדיניות קוהרנטית המבטיחה שכל המשתמשים שניגשים למערכות החברה מפעילים אנטי וירוס או אבטחת אינטרנט.

פישינג
פישינג הוא הצורה הקלאסית של ניצול הנדסה חברתית הכוללת אמני הונאה היוצרים תקשורת מטעה המתיימרים לייצג ארגון אחר או מעמידים פנים שהם מוכרים לנמען. מטרת כל אחת מהתקיפות היא בדרך כלל לגרום לקורבן להוריד משהו (כגון על ידי לחיצה על קישור) שמחדיר צורה כלשהי של תוכנה זדונית למחשב המשתמש.

בעוד שמשתמשים רבים חושבים שדיוג מורכב בעיקר מניסיונות גסים לחקות מותגים פופולריים כמו פייסבוק, במציאות אלו שמבצעים את ההתקפות הופכים יותר ויותר מתוחכמים מבחינת המתודולוגיות שלהם וסוגי התקשורת שהם יכולים לרקוח כדי לפתות משתמשים לנקוט בפעולות. השנה, יועצי אבטחה יכולים לצפות לעלייה במתקפות דיוג בחנית הממנפות טכנולוגיות כמו גרידה כדי להרכיב אימיילים מותאמים אישית ואמינים מאוד ותקשורת אחרת.

לדוגמה, טכנולוגיות גרידה יכולות לשוטט באתרי מדיה חברתית במטרה למפות את הרשת המקצועית או החברתית של היעד ולאחר מכן ליצור אימייל ארגוני שמזכיר שאנשים המוכרים למטרה עוסקים בהתנהגות מסוימת. תהליך זה יכול להיות אוטומטי ולהתאים למטרות – למשל – לבסיס משתמשים גדול בתוך חברה ארגונית. כדי להתמודד עם סוג ההתקפה המתוחכם הזה, צוותי אבטחת סייבר צריכים להתמקד בעדכון הדרכת המשתמשים שלהם. ללמד משתמשים כיצד לזהות ניסיונות דיוג, בשילוב עם טכנולוגיות משופרות, נותר האמצעי היעיל ביותר למניעת התפשטות תוכנות זדוניות באמצעות אמצעי זה למערכות הארגון.

מחקרים מראים שהרוב המכריע – 96% – של התקפות הדיוג עדיין מגיעות בדוא”ל. מסיבה זו, הצעדים המעשיים ביותר שיכולים למנוע חדירת תוכנות זדוניות ממקורות דיוג הם התקנת כלי אנטי-וירוס מתקדמים בשילוב עם סריקת דואר, מנתחים וירטואליים ופונקציונליות של ארגז חול שיכולים לקרוא את כל הקבצים המצורפים לדוא”ל ולהזהיר מכל קישור שעלול להיות לא בטוח. כלים כאלה משתמשים בדרך כלל בבינה מלאכותית ומשולבים במסד נתונים שמתרענן באופן קבוע המכיל כתובות URL שידוע כמעורבות בפעילויות דיוג.

הפרות נתונים
לפרצות נתונים יכולות להיות השלכות שליליות מאוד על ארגונים השוחקים באמון הציבור ביכולתם להגן על נתוני לקוחות. פרצות נתונים יכולות להתרחש בכל פעם שהאקרים מסוגלים להיכנס למערכות עסקיות ולגנוב נתוני לקוחות. מסדי נתונים, מסיבה זו, הם יעדים נפוצים.

על מנת להפחית את הסבירות להתרחשות פרצות מידע, חברות צריכות להשקיע בפתרונות אבטחת סייבר הוליסטיים המגנים על הנתונים בכל מקום בו הם מאוחסנים. זה יכול לכלול ניהול ותחזוקה של חומות אש לגישה לאינטרנט (WAFs), הבטחת פרוטוקולי הצפנה נאותים, והכנת תוכניות מגירה ותקשורת להודיע ללקוחות במקרה שיש פריצה מוצלחת.

צעדים נוספים שחברות יכולות לנקוט כדי להפחית את הסבירות שייפלו קורבן לפרצת מידע:

פתח והטמיע מדיניות שמירת נתונים כך שהנתונים לא יישמרו לתקופות ארוכות שלא לצורך
מחק בצורה מאובטחת כל מידע שכבר לא נדרש. כוננים קשיחים ישנים, למשל, ניתן לשפשף בתוכנה מיוחדת
חינוך והכשרת עובדים על ניהול נתונים נכון
התקפות IoT
האינטרנט של הדברים (IoT) ממשיך לחבר יותר ויותר מכשירים לאינטרנט, אך תוך כדי כך ממשיך להרחיב את פני התקפות עבור האקרים, וחושף נקודות קצה שאינן מנוטרות באופן קבוע על ידי מפעילים אנושיים להתקפות פוטנציאליות.

בנוסף, קולות IoT יכולים להיתפס כפרי תלוי נמוך עבור תוקפים המחפשים נקודות כניסה קלות לרשת. כדי לאבטח כהלכה מערכות IoT, חברות המפורסות טכנולוגיה זו צריכות תחילה לבצע קטלוג מלאי של כל המכשירים שיש להן ברשת. אלה צריכים להיות מאובטחים עם הגנה בהתאם למדיניות האבטחה הכוללת.

בנוסף, חברות יכולות לוודא שהן לא יזניחו מכשירי IoT בעת תכנון מדיניות בתחומים הבאים:

תיקון ועדכונים
ניהול תצורה מרכזי
מדיניות בקרת זהות וגישה
התקפות כוח גסות
אם הונאות דיוג בחנית הן הזרוע האינטלקטואלית של ניסיונות הפריצה לרשתות ארגוניות, אז התקפות כוח גסות הן הפטיש. התקפות כוח אכזריות כוללות האקרים שמשתמשים בתוכנות כדי לנסות לאלץ כניסה למערכות על ידי הזנה תוכניתית של רשימה ארוכה של סיסמאות אפשריות. ניסיונות כוח גס נפוצים, למשל, כוללים התקפות מבוססות מילון המסתובבות בין מילים במילון (עם אותיות גדולות, מספרים ותווים מיוחדים). בהתאם לחוזק ההצפנה של הסיסמה ומה ההגנות הקיימות, זה יכול להצליח בקלות.

כיצד להגן מפני התקפות כוח גס תלוי באיזו מערכת אתה מאבטח. אם אתר החברה שלך פועל על וורדפרס, למשל, אתה יכול להתקין תוספים

ClaritySec is currently working on a rebrand. Our website will be fully updated soon. Stay tuned.

Join us

Disclaimer

GENERAL

The expertise and information that Clarity supplies via this website are supplied “as is”. Unless otherwise stated explicitly, Clarity does not make any representations or warranties, expressed or implied, regarding any of its services nor in general, including any implied warranties of merchantability or fitness for a particular purpose; nor any implied warranties arising from a course of dealing or course of performance. Clarity services rely exclusively and strictly upon agreements duly concluded with clients, partners, suppliers, and other third parties, as relevant. 

Since the security environment in cyberspace, and specifically cyber threats, are dynamic and constantly changing, Clarity wishes to clarify that all information included on this website, whether supplied by Clarity or other parties in the framework of its supplying of services and expertise, does not constitute any representation or promise on the part of Clarity or on its behalf, that:

 1. Any list of sources or origins of cyber threats and/or the construction and design of potential threat references and/or construction of processes and/or methodology regarding cyber threats constitutes a final list and/or a total and/or a fully appropriate solution, nor that- 
 2. Such information implies exemption from exposure to any cyber attack or event, or being a victim thereof. 

Finally, Clarity shall have no liability whatsoever regarding any third-party terms, activities, or omissions that may be included in the information on this website.

 

LIMITATION OF LIABILITY 

In no respect or event shall Clarity, nor anyone on Clarity’ behalf, be liable for any indirect, special, consequential or incidental damages whatsoever (including, as relevant and without limitation, costs of procurement of substitute services, damages for loss of business profits, business interruption, loss of business information or data, or other pecuniary or reputational loss) arising out use of information on this website, or any other use of this website. Clarity is also exempt from any criminal liability with respect to the information supplied on this website or the use of the website.

INTELLECTUAL PROPERTY

Clarity fully retains intellectual property rights with respect to materials it has developed, notwithstanding the publication of said materials on this website. 

 

Data Protection Policy and Cookies Policy

This Data Protection Policy (hereinafter, “Policy”) applies to all activities of Clarity Sec Ltd. (hereinafter, “Clarity Sec” or “we”) with respect to the protection of personal data that Clarity Sec collects, processes and stores in the course of its business activities, including through its website (“Website”) and applications (“apps”), as well as any other electronic interfaces with data subjects.

Clarity Sec is registered in Israel, with its head office at 61 Jabutinsky St., Petach Tiqwa, 4918001, Israel Company Registrar No. 514508993. For any questions regarding the collection, processing or use of personal data relating to you (as explained below), please contact us via: info@Clarity-sec.com.

The language of this Policy is intended to be gender-neutral.

 1. General principles

​​

 • ​We are committed to ensuring that your personal data and data privacy is protected in accordance with accepted practices, as well as according to our relevant legal obligations. This Policy explains your rights regarding the personal data we collect, process and use in our ongoing business operations, including via the website, and our use of safeguards to protect these rights. The Policy also applies to Clarity Sec’s use of cookies and tracking on the website interfaces, as specified in the Cookies Policy below.
 • ​Your personal data is collected and stored lawfully, fairly and transparently by Clarity Sec. In processing your data, we act in good faith, proportionately, and with the appropriate technical and organizational measures; and to mitigate the risks represented by the processing of the data.
 • ​Please be aware that the collection, processing and use of your personal data may be carried out by external data processors on our behalf during Clarity Sec’s ongoing business and our supply of services to you. Within the framework of our contracts with such external processors, we will require them to duly comply with relevant legal data protection rules and legislation applicable to the services they provide to us.
 • ​We may revise this Policy from time to time, and such changes shall come into effect from the moment we notify you of such changes and/or updates, either on the website or in some other reasonable manner.
 • ​For data subjects of the European Union, your rights under the General Data Protection Regulation (GDPR) are safeguarded by Clarity Sec in accordance with the principles detailed below. Any questions regarding GDPR-related rights may be referred to us via the email address: info@Clarity-sec.com.
 1. Data Subject Rights

Subject to the applicable law that determines your status as a data subject and the jurisdiction in which you are located, you may have some or all of the following rights in respect of your personal data that we process:

 • ​Consent For data subjects for which processing by explicit consent is relevant, we will only process personal data if you have consented to such processing unless we are otherwise legally authorized or obliged to collect and further process personal data relating to you; and data will be processed solely based on your informed consent, used only for the purposes stated in the consent procedure (for example, to send Clarity Sec newsletters and the like), and within the scope outlined below.
 • Withdrawal of consentYou may revoke or withdraw your consent at any time by notifying us directly via the email address info@Clarity-sec.com. Upon receipt of your request, and subject to applicable laws, we will delete your data unless we are legally obliged or authorized to retain it and your consent to its processing, including for ongoing legitimate business interests of Clarity Sec. Withdrawal of your consent shall not influence the legality of the processing of your personal data carried out before the said withdrawal.
 • Minimization of data processing – We process and store a minimum of your personal data only as needed for providing our services to you.
 • The “right to be forgotten”– You may also request the erasure of all or part of your personal data held by Clarity Sec. Upon receiving your request via the email address, we will remove your personal data from all of our records as soon as reasonably possible and when technically feasible, unless there is an overriding legal interest or another legal basis for the continuation of the data processing. Please understand that in the event of deleting personal data upon your request, Clarity Sec may not be able to provide services further via the website and other interfaces, in whole or in part. In requesting data deletion, you irrevocably agree and waive any claim against Clarity Sec’s inability to provide said services or any interruption or malfunction resulting therefrom. Note that your request for deletion may also be rejected by Clarity Sec for lack of sufficient relevant information provided by you.
 • ​The “right to data correction”– You may also request the correction of all or part of your personal data held by Clarity Sec. Upon receiving your request via the email address, we will correct your personal data as soon as reasonably possible and when technically feasible, unless there is an overriding legal interest or another legal basis for the continuation of the data processing. In requesting data correction, you irrevocably agree and waive any claim against Clarity Sec’s inability to provide said services or any interruption or malfunction resulting therefrom. Note that your request for correction may also be rejected by Clarity Sec for lack of sufficient and/or relevant information provided by you.
 • ​Transparency and portability of personal data– You are entitled to ask Clarity Sec for information about the type of personal data about you that we process. You are also entitled to obtain it in a commonly-used and machine-readable form, subject to technical feasibility and lawfulness considerations. Please forward your request via the email address info@Clarity-sec.com.
 • Automated decision-making based on your personal data– Although the situation will be rare, we may make decisions concerning our business relationship based on automated processing operations without human intervention. We commit to giving you the opportunity to obtain human intervention in such a decision, express your point of view, and obtain an explanation of the decision. Please send your request regarding automated decision-making via the email address info@Clarity-sec.com.
 • Personal data relating to children and minors– We do not knowingly collect or process personal data relating to children and minors under 16 years unless legally obliged. If we become aware that personal data was transferred to us or collected by us relating to children and minors under 16 without the informed consent of a parent or legal guardian, we will delete such personal data without undue delay. Please forward any requests in this respect via the email address info@Clarity-sec.com.
 • ​In implementing these data protection rights, Clarity Sec is committed to providing a timely and transparent response to your requests. For any questions regarding these rights, please contact us via the email address info@Clarity-sec.com.
 1. Why Clarity Sec uses your personal data
  to provide the services requested by you and to process your requests and inquiries.
 • ​Your personal data is also used for the cookies and tracking utilised in the websites and apps to distinguish you from other users, to improve your use of these interfaces, and to ensure that content in the website and other relevant interfaces is presented most effectively for you.
 • ​Additional information about our use of cookies and tracking may be found in our Cookies Policy below.
 1. The types of personal data we collect and how we use it

​The personal data collected and used by Clarity Sec is limited strictly to the data necessary for us to provide you with services we supply in the course of our ongoing business services while operating under the relevant data protection and other regulatory obligations. Access to your data, including physical access, is limited to only those employees of Clarity Sec and third parties who have contracted with us and utilize it exclusively for the purposes outlined below.

 • ​There may be rare circumstances in which we ask you for sensitive personal information to provide you with services in our current area of ​​business. In such a case, we will only use this information for these purposes and will delete it when the purpose for which the information was collected or processed is terminated, unless there is a legal obligation not to delete this information
 • ​The data collected and processed is both general in nature, (for example, for technical purposes) and, depending on the services you select and utilise, personal data such as your name, contact details, some identifying numbers, the name of your internet provider, your IP address, browser type and system software, as well as the websites you have visited before being transferred to the Clarity Sec website, including keywords used for searches and the sites from which you have been transferred (e.g., search engine or linked content).
 • ​There may be circumstances in which automatic processing of your personal data may occur. As is true of most organizations operating websites, we gather certain information automatically and store it in log files. This information includes but is not limited to IP addresses, type of browser, Internet service provider, referring and exit pages, operating systems, a date/time stamp and clickstream data. We may use this information to analyze trends, administer the website and apps, track users’ movements through them and gather information about our user base. We may link this automatically-collected data to personal data for legitimate business purposes, such as to detect and prevent fraudulent activity; and other legally-authorized purposes.
 • ​When you receive services from Clarity Sec through the website and other electronic interfaces, you may also be directed to third-party processors. When we use such third-party processors, we rely on the third-party service provider to process personal data to provide certain services; and we contractually require them to comply with the data protection and other laws and regulations applicable to their processing services. Please check the respective service provider’s relevant data protection terms and compliance with applicable laws before using any such processor’s services. The same applies to any links to and from websites of third-party networks, advertisers and affiliates. Such third-party websites are governed solely by such third parties’ data protection policies: you are advised to be careful and check any such third party’s privacy policies and compliance with laws prior to supplying them with any of your personal data to them.
 • ​Please note that Clarity Sec may also disclose your data to a third party if we are required to do so by applicable law, court order or governmental regulation; or if such disclosure is otherwise authorized and necessary in support of any criminal or legal investigation or proceeding in accordance with applicable laws and regulations.
 • ​Clarity Sec may need to transfer the data submitted by you for the purposes described above to third parties in locations outside the country in which you are physically located, potentially including countries which may not require an adequate level of protection for your personal data compared with that provided in your country. By accepting this Policy, you consent to such data transfer as described in this section.
 1. Clarity’s protection of your personal data
 • We have taken all reasonable, industry-standard technical and organizational measures to protect your personal data against loss, alteration, theft or access by unauthorized third parties.
 • We will not sell, share, transfer or use the data we collect from you for purposes other than those purposes stated expressly in this Policy.
 • We will delete your personal data where the business purpose for which the data was being collected or processed ceases to apply or if applicable, data protection rules require us to delete such personal data.
 • The above notwithstanding, Clarity Sec will not be liable or responsible in any way, including financially, for any damage or loss resulting from the improper use or any breach of security leading to the accidental or unlawful destruction, loss, alteration, unauthorized disclosure of, or access to, your personal data. For more detailed information on the limitation of Clarity Sec’s liability, please refer to the Disclaimer on the Clarity Sec website.
 1. Cookies Policy 
 • This Cookies Policy applies to all activities of Clarity Sec with respect to the cookies that we collect and store in the course of our business activities, including through the website and other electronic interfaces with data subjects that we operate.
 • Important note – Use of the Clarity Sec websites by you indicates your acceptance of this Cookies Policy.
 • What’s a cookie? A cookie is a small file sent from a website, which is then stored by your web browser. The information in the cookie can be used to recognize your last session with Clarity Sec. Cookies cannot install malicious software, such as viruses on your device, and they do not store your personal data or account information.
 • Why do we use cookies? We use cookies to save and maintain Clarity Sec users’ settings and selected preferences during browsing sessions, for saving repeating users’ preferences for future use (e.g. geographical location, accessibility and language selections and preferences), and for statistical analysis of the performance of websites and apps, trend analysis, and monitoring and identifying errors.
 • Where do cookies come from? Cookies originate from two sources: 1st -party and 3rd -party. This classification refers to the internet domain that is placing the cookie.
  • 3rd-party cookies are cookies set by a domain other than that of the site being visited by the user. If a user visits a website and another entity sets a cookie through that site, this would be a 3rd -party cookie.
  • 1st-party cookies are those set by a website that is being visited by the user at the time.
 • Opting in When you first visit the websites and apps, you will be given the option to accept or decline the use of cookies. You can also control the use of cookies at the individual browser level. Instructions for managing cookie usage can be found for the following browsers at
  • Google Chrome 
  • Internet Explorer 
  • Firefox
  • Safari
  • Safari Mobile
  • Opera
 • If you do not opt into cookies, you may still use the websites and apps, but your ability to use some features may be limited or unavailable. Many browsers allow a private mode to be activated through which the cookies are always erased after the visit. You hereby irrevocably and unconditionally waive any claim or demand in this regard. If you wish to opt out of interest-based advertising, click <http://preferences-mgr.truste.com/>. If you are located in the European Union, click <http://www.youronlinechoices.eu/>.
 • Do Not Track/Privacy Mode is a function that allows users to opt out from being tracked by websites for any purpose, including the use of analytics services, advertising networks and social platforms.
 • If you have enabled the “do not track” function in your browser, you will not be tracked. This is in addition to you opting out of the aggregation and analysis of data for the website and app statistics.
 • Categories of cookies we use– Clarity Secplaces a high priority on the security and confidentiality of the information stored in the persistent cookies we use. Our categories are as follows:
  • ​Performance cookies allow publishers to track your behaviour as a site visitor, measure site performance, and improve your user experience.
  • ​Functionality cookies – There are different types of cookies in this category, and they are used to customise the site for your personal use using the options you specify, such as your language preference.
  • ​Targeting cookies – These cookies help you track relevant ads for you. They help record your use of these ads, including limits on how often you view them.
 • Any questions? For any questions about the use of cookies by Clarity, please contact us via the email address info@clarity-sec.com.